Jak policja namierza telefon? Wyjaśniamy
KLAUDIA STAWSKA-MAGDZIAK • 11 miesięcy temu • 6 komentarzyCzęsto w filmach sensacyjnych można zobaczyć skomplikowane ekrany zaawansowanych systemów, na których organy ścigania tropią podejrzanego. Co faktycznie się za tym kryje i jak policja namierza telefon?
Lokalizację aparatu dzwoniącego z określonego numeru telefonicznego można wykryć na podstawie logów BTS-ów (stacji nadawczych sieci komórkowych). Dzięki odpowiedniemu porozumieniu między organami ścigania a operatorami komórkowymi informacje te są bezpiecznie przekazywane, w celu ułatwienia prowadzonych działań m.in. przez policję.
Jeśli posiadacz telefonu się przemieszcza, zmieniają się również informacje logów — proste kalkulacje pozwalają określić kierunek właściciela telefonu, a tym samym dokładniejsze wykrycie jego lokalizacji. Tego typu metodologie dostępne są jedynie dla odpowiednich, uprawionych organów ścigania i są jedynie częścią przeprowadzanych przez nich działań w związku z namierzaniem telefonu.
Kolejną rzeczą wykonywaną przez policję przy namierzaniu telefonu jest rozpoznanie jego właściciela. W przypadku telefonów rejestrowanych w usługach abonamentowych poznanie danych na temat właściciela numeru telefonicznego nigdy nie stanowiło problemu.
Zobacz też: Czy policja może kazać ci odblokować telefon? Sprawdzamy, co mówią przepisy
Zobacz również: Orange
Zupełnie inna sytuacja miała miejsce w przypadku popularnych telefonów na kartę — tzw. "pre-paidów", jak można było przeczytać już w 2012 w serwisie tech.wp.pl:
"W Polsce większość przestępców posługuje się właśnie telefonami na kartę. Nikt nie ryzykuje posiadania komórki na abonament. Popularne "startery" pre-paid często kupowane są przez nich w większych ilościach. Pozwalają swobodnie prowadzić swoje ciemne interesy. (…) W jaki sposób policja, ABW i CBA chciałyby sprawować kontrolę nad telefonami na kartę? Proponują, aby przy zakupie "starterów" konieczne było wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego."
Od 2016 roku te rozwiązania weszły w życie. Dzięki konieczności rejestracji numeru przez jego właściciela organy ścigania mogą znacznie łatwiej i szybciej prowadzić swoje czynności dochodzeniowe. To również zalety dla użytkowników telefonu — w przypadku dzwonienia na numery alarmowe, ratownicy mogą szybciej dotrzeć do osób, które wymagają pomocy.
Wyżej wymienione metody to podstawowe czynności, które może wykonać policja, by namierzyć telefon. Wraz z rozwojem technologii powstawać będą nowsze, dokładniejsze i precyzyjniejsze działania, z których skorzystać będą mogły odpowiednie organy. Jeśli interesuje cię, możesz zrobić samodzielnie, by odnaleźć zgubiony telefon, zajrzyj do innych naszych poradników:
- Jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon przez internet? Podpowiadamy
- Jak znaleźć telefon, gdy jest wyłączony? Czy to możliwe?
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze